Pomiechowo ul. Kościelna 1 / przy cmentarzu
609 16 16 61

Liternictwo nagrobne

Oferujemy kilka technologii nanoszenia napisów na kamień. Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje wypisów tj.:

Litery piaskowane
Litery kute
Litery metalowe
Przyjmujemy również zlecenia na dopiski nagrobne na tablicach już istniejących (w celu dopisania danych kolejnej osoby, sentencji lub ornamentu). Ponadto wykonujemy prace związane z renowacją i odświeżaniem wypisów nagrobkowych.

Poniżej omówimy pokrótce charakterystyki poszczególnych rodzajów liternictwa stosowanego w kamieniarstwie


 

Piaskowanie to nowoczesna, efektowna i, co najważniejsze, stosunkowo tania technologia nanoszenia napisów i ornamentów (np. krzyże piaskowane) na różne, twarde, materiały (granit, szkło, marmur, kamień, metal itp.). Pozwala ona również na zastosowanie dowolnego rodzaju i wielkości czcionek oraz wykonanie kilku alternatywnych projektów.
Projekt wypisu wykonuje grafik za pomocą programu komputerowego. Po zaakceptowaniu przez klienta, projekt tablicy napisowej wycinany jest na specjalnej folii za pomocą plotera tnącego renomowanej firmy Summa. Zapewnia on bardzo dokładne odwzorowanie zaprojektowanych obiektów, z dokładnością do setnych części milimetra, co gwarantuje wysoką jakość. Piaskowanie pozwala na wykonanie liter o różnej głębokości.
Litery piaskowane mogą być malowane na kolor złoty, srebrny, biały, czarny lub pozostawione w kolorze nieobrobionego kamienia (konserwowane).
Bardzo istotne w tej technologii jest to, że można klientowi przedłożyć wydrukowany na papierze projekt do akceptacji lub naniesienia ewentualnych korekt przed rozpoczęciem piaskowania.


 

Wykonywane są ręcznie w granicie i kamieniu. Litery wykuwane są wykonywane techniką tradycyjną, odznaczają się elegancją oraz nadają tablicy napisowej ekskluzywnego charakteru.
Sposoby wykończenia powierzchni liter wykuwanych są analogiczne do liter piaskowanych. Litery wykuwane jednak mogą być alternatywnie pokryte warstwą prawdziwego złota lub srebra nanoszonego ręcznie w formie cieniutkich płatków. Jest to stosunkowo kosztowny zabieg, lecz gwarantuje najlepszy, możliwy do uzyskania efekt ozdobny.
Należy pamiętać, że do kucia nadają się tylko czcionki o grubszych pokrojach.


 

Oferujemy wyłącznie litery renomowanej firmy z branży nagrobkowej, specjalizujacych się w produkcji metalowej galanterii nagrobkowej (Biondan). Gwarantuje to długą ich żywotność i zachowanie pięknego wyglądu przez długie lata.
Najczęściej stosuje się wzory liter z lakierowanego brązu oraz mosiądzu. Rzadziej aluminiowe srebrzone lub złocone oraz ze stali nierdzewnej (polerowane).
Asortyment w naszej firmie ograniczony jest do kilkunastu wybranych krojów w różnych rozmiarach.

Zadzwoń 24/H